cannoned Apple بازار اقتصادی خبرنگار

cannoned: Apple بازار اقتصادی خبرنگار تفاوت قیمت تبلت اخبار اقتصادی نبض بازار قیمت تبلت های Microsoft و Apple

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری ۱۰ داور ایرانی جشنواره ونیز , از کیارستمی تا معتمد آریا

در تاریخ ۷۵ ساله ونیز قدیمی‌ترین جشنواره جهان، سینماگران ایرانی تاکنون ۱۰ بار بر مسند داوری بخش‌های متفاوت این مناسبت سینمایی نشسته‌اند. 

۱۰ داور ایرانی جشنواره ونیز , از کیارستمی تا معتمد آریا

از کیارستمی تا معتمد آریا؛ ۱۰ داور ایرانی جشنواره ونیز

عبارات مهم : جایزه

در تاریخ ۷۵ ساله ونیز قدیمی ترین جشنواره جهان، سینماگران ایرانی تاکنون ۱۰ بار بر مسند داوری بخش های متفاوت این مناسبت سینمایی نشسته اند.

به گزارش ایسنا، نخستین صورت ایرانی که به جمع داوران جشنواره «ونیز» راه یافت عباس کیارستمی کارگردان مطرح سینمای کشور عزیزمان ایران در عرصه بین المللی بود که در پنجاه و دومین دوره جشنواره فیلم ونیز در سال ۱۳۷۴، عباس کیارستمی به عنوان نخستین سینماگر ایرانی بر مسند داوری بخش رسمی نشست و در این سال فیلم «دت یعنی دختر» ساخته ابوالفضل جلیلی در بخش مسابقه رسمی به نمایش درآمد و دو جایزه اوزله طلایی و جایزه یونیسف را کسب کرد.

پنج سال بعد و در موفق ترین سال سینمای کشور عزیزمان ایران در جشنواره «ونیز» که مصادف با پنجاه و هفتمین دوره برگزاری این مناسبت سینمایی در سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۹) بود، سمیرا مخملباف به عنوان دومین داور ایرانی در بخش مسابقه رسمی حضور داشت و محمد اطبایی داور جایزه جنبی نتپک در ونیز بود. در این سال جعفر پناهی با فیلم «دایره» شیر طلایی عالی ترین فیلم جشنواره را به همراه پنج جایزه دیگر جهت سینمای کشور عزیزمان ایران به ارمغان آورد.

۱۰ داور ایرانی جشنواره ونیز , از کیارستمی تا معتمد آریا

شصت وسومین دوره جشنواره فیلم ونیز در سال ۱۳۸۵ با حضور محسن مخملباف به عنوان یکی از داوران گزینش عالی ترین فیلم اول همراه بود و سه سال بعد و در دوره شصت و ششم رامین بحرانی به عنوان یکی از داوران جایزه فیلم اول در ونیز حضور داشت که در این سال فیلم «زنان بدون مردان» ساخته شیرین نشاط جایزه شیر نقره ای عالی ترین کارگردانی و جایزه یونیسف را دریافت کرد و فیلم «تهرون» ساخته نادر تکمیل همایون عالی ترین اثر بخش هفته منتقدان نام گرفت.

شیرین نشاط یکی از داوران بخش افق های جشنواره ونیز در سال ۲۰۱۰ بود. در آن سال فیلم کوتاه «آکوردئون» ساخته جعفر پناهی تنها فیلم ایرانی منتخب جشنواره بود که جایزه «لینامانیاکاپره» را دریافت کرد.

در تاریخ ۷۵ ساله ونیز قدیمی‌ترین جشنواره جهان، سینماگران ایرانی تاکنون ۱۰ بار بر مسند داوری بخش‌های متفاوت این مناسبت سینمایی نشسته‌اند. 

امیر نادری سینماگر ایرانی در جشنواره ونیز ۲۰۱۲ حضور در میان داوران بخش افق های جشنواره را تجربه کرد و در هفتادمین دوره این مناسبت سینمایی گلشیفته فراهانی یکی از داوران بخش افق ها بود، سالی که شهرام مکری با فیلم «ماهی و گربه» جایزه هیات داوران این بخش را جهت نوآوری و خلاقیت دریافت کرد.

سال گذشته و در هفتاد و چهارمین دوره جشنواره ونیز، رخشان بنی اعتماد هم یکی از اعضای هیات داوری بخش افق های جشنواره بود و در نهایت وحید جلیلوند جایزه عالی ترین کارگردانی و نوید محمدزاده جایزه عالی ترین بازیگری را جهت فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» از بخش «افق های جشنواره کسب کردند.

در هفتادوپنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز که از حدود دوماه دیگر- ۲۹ اوت تا ۸ سپتامبر (۷ تا ۱۷ شهریور) در ایتالیا کلید می خورد، فاطمه معتمد آریا دارو بخش افق های خواهد بود و رامین بحرانی سینماگر ایرانی-آمریکایی نیز داور بخش فیلم های اول خواهد بود تا در مجموع تعداد داوری های سینماگران ایرانی در این مناسبت سینمایی به عدد ۱۱ (توسط ۱۰ سینماگر) برسد.

۱۰ داور ایرانی جشنواره ونیز , از کیارستمی تا معتمد آریا

سینماگران ایرانی تاکنون دوبار داوری بخش مهم (مسابقه رسمی) جشنواره ونیز را عهده دار بوده اند و چهار بار در بخش افق ها و چهار بار نیز جهت گزینش عالی ترین فیلم اول داوری کرده اند. رامین بحرانی نیز تنها سینماگر ایرانی تبار است که تاکنون دو بار به عنوان داور جشنواره ونیز گزینش شده است که هر دو بار آن جهت گزینش عالی ترین فیلم اول جشنواره بوده هست. A

واژه های کلیدی: جایزه | ایرانی | داوران | ایرانی | جشنواره | کیارستمی | سینماگران | جشنواره فیلم | عباس کیارستمی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog